
Hoshizaki KM-115B Crescent Ice Maker 73kg/day
SKU: HOS-KM-115B
Hoshizaki KM-115B Crescent Ice Maker 73kg/day- Self Contained
| Production Capacity per 24hours | Approx. 112kg @10°C Air temp; 10°C Water |
| Approx. 105kg @21°C Air temp; 15°C Water | |
| Approx. 73kg @32°C Air temp; 21°C Water | |
| Max Storage Capacity | Approx. 45kg( Bin Control Setting Approx.30) |
| Freeze Cycle Time | Approx. 21 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 1.67kg/182pcs |
| Dimensions | 612mm (W) x 712mm (D) x 992mm (H)( Height includes 152mm legs) |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 62 / 82 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/10 Amp Plug |
| Amperage | Running: 4.1A Starting: 18.3A |
| Refrigerant Charge | R404A / 260g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 1- 40°C |
| Water Supply Temp.: 5-35°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: ± 6% |
Call for Price
Hoshizaki KM-115B Crescent Ice Maker 73kg/day- Self Contained
The Hoshizaki KM-115B ice machine produces up to 73kg of clear hard crescent ice a day and has a 45kg ice storage bin.
It includes a double-sided stainless steel evaporator, which requires fewer cycles to produce a full bin of ice, thereby reducing energy consumption. The CycleSaver® design allows our crescent ice makers to produce more ice, using less energy, while cycling 1/2 as many times as the competition
Features:
- Individual premium crescent cube with no ice bridging.
- Exceptionally hard crystal clear cubes that melt slowly.
- Durable stainless steel exterior.
- Slide in air filter at front for easy cleaning -maintaining performance efficiency.
- Double-sided stainless steel evaporator for all water conditions -produces more ice in less cycles.
- Flush mount to rear wall.
- Good in hard water areas.
- Snap in water tank design – easy to remove for sanitization.
- Low electrical consumption.
- Low water consumption.
- LED lights and audible alarms.
- 3 year parts and labour warranty on entire unit.
Related Products

Hoshizaki KM-140C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
$5,003.00ex GST$7,567.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-40C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
$2,228.00ex GST$3,369.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-40C-HC Drain Pump - Crescent Ice Maker - Self Contained
$2,575.00ex GST$3,895.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-470AJ-S Crescent Ice Maker 480kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki KM-470AJ-S Crescent Ice Maker - Modular
$11,629.00ex GST$17,587.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-590DJ-S Crescent Ice Maker 590kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki KM-590DJ-S Crescent Ice Maker - Modular
$13,483.00ex GST$20,392.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-60C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
$2,714.00ex GST$4,104.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-60C-HC Drain Pump - Crescent Ice Maker - Self Contained
$3,035.00ex GST$4,590.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-660MAJ-E Crescent Ice Maker 262kg/day
$9,360.00ex GST$14,156.00
Members save up to 25%
Hoshizaki KM-660MAJ-E Crescent Ice Maker 280kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki KM-80C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
$3,594.00ex GST$5,435.00
Members save up to 25%