
Hoshizaki KM-40C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
SKU: HOS-KM-40C-HC
Hoshizaki KM-40C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
| Production Capacity per 24hours | Approx. 41kg @ 21°C Air temp; 15°C Water |
| Approx. 33kg @ 32°C Air temp; 21°C Water | |
| Bin Storage Capacity | Approx. 16kg (Bin Control Setting Approx. 14kg) |
| Freeze Cycle Time | Approx. 23 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 0.71kg/ 80pcs |
| Dimensions | 452mm (W) x 610mm (D) x 838mm (H) |
| (982-1005mm (H) with 150mm Adjustable legs) | |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 39 / 49 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 10Amp Plug |
| Amperage | Running: 1.4A |
| Refrigerant Charge | R290 / 68g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 7-38°C |
| Water Supply Temp.: 7-32°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: ± 6% |
$2,228.00ex GST$3,369.00
Hoshizaki KM-40C-HC Crescent Ice Maker - Self Contained
Features:
- Individually shaped crescent ice.
- Protected by HoshiGuard Antimicrobial Agent.
- CycleSaver® technology includes a double-sided evaporator, uniquely crafted in stainless steel, which produces ice on both sides, resulting in more ice in less amount of time.
- EverCheck™ Control Board with audible alarm and diagnostic features, designed to assist service technicians in diagnosing problems.
- Accessible digital operation panel allows for easy identification of operation status and cause of faults.
- Automated Cleaning function makes cleaning simple and saves time.
- Durable stainless steel exterior.
- Easily removable & cleanable air filters on front panel.
- Accessories : Manual, Scoop, check valve and 150mm adjustable legs included (water filter and optional hex bolt legs sold separately)
Related Products

Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 85kg/day
$6,628.00ex GST$10,024.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DCM-60KE-P Ice & Water Dispenser 38kg/day
$6,156.00ex GST$9,311.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE Flake Ice Maker 110kg/day
$5,525.00ex GST$8,356.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-21 Cube Ice Maker 62kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-28 Cube Ice Maker 73kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-21 Cube Ice Maker 82kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-28 Cube Ice Maker 88kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-21 Cube Ice Maker165kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-28 Cube Ice Maker160kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-30CNE-25 Cube Ice Maker 15kg/day
$2,642.00ex GST$3,996.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-45CNE-25 Cube Ice Maker 27kg/day
$3,460.00ex GST$5,233.00
Members save up to 25%