
Hoshizaki KM-80C-HC Drain Pump - Crescent Ice Maker - Self Contained
SKU: HOS-KM-80C-HC-Drain-Pump
Hoshizaki KM-80C-HC Drain Pump - Crescent Ice Maker - Self Contained
| Production Capacity per 24hours | Approx. 68kg @ 21°C Air temp; 15°C Water |
| Approx. 55kg @ 32°C Air temp; 21°C Water | |
| Bin Storage Capacity | Approx. 34kg |
| Freeze Cycle Time | Approx. 23 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 1.15kg/130pcs |
| Dimensions | 605mm (W) x 712mm (D) x 842mm (H) |
| (988mm with 150mm Adjustable legs) | |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 50 / 63 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 10Amp Plug |
| Amperage | Running: 2.1A Starting: 12.5A |
| Refrigerant Charge | R290 / 147g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 7-38°C |
| Water Supply Temp.: 7-32°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: ± 6% |
$3,898.00ex GST$5,895.00
Hoshizaki KM-80C-HC Drain Pump - Crescent Ice Maker - Self Contained
This Hoshizaki KM-80C-HC DRAIN PUMP is a self-contained Crescent Edge ice maker producing up to 68 kg of high-quality Crescent Edge Ice per 24 hours, meeting even the strictest hygiene requirements and suitable for all operational requirements and kitchen measurements.
The KM Edge range has an enlarged, bonded evaporator surface. Accelerating harvest cycles, the technology behind the KM Edge range will help you to increase your serving capacity instantly. More ice in less amount of time.
Features:
- Individual premium crescent cube with no ice bridging.
- Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly.
- Durable stainless-steel exterior.
- Slide in air filter at front for easy cleaning -maintaining performance efficiency.
- Double-sided stainless-steel evaporator for all waterconditions -produces more ice in less cycles.
- Flush mount to rear wall.
- Good in hard water areas.
- Snap in water tank design –easy to remove for sanitisation.
- Low electrical consumption.
- Low water consumption.
- LED lights and audible alarms.
- Comes standard with Hex Bolt legs for underbench installation.
Related Products

Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 85kg/day
$6,628.00ex GST$10,024.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DCM-60KE-P Ice & Water Dispenser 38kg/day
$6,156.00ex GST$9,311.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE Flake Ice Maker 110kg/day
$5,525.00ex GST$8,356.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-21 Cube Ice Maker 62kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-28 Cube Ice Maker 73kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-21 Cube Ice Maker 82kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-28 Cube Ice Maker 88kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-21 Cube Ice Maker165kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-28 Cube Ice Maker160kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-30CNE-25 Cube Ice Maker 15kg/day
$2,642.00ex GST$3,996.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-45CNE-25 Cube Ice Maker 27kg/day
$3,460.00ex GST$5,233.00
Members save up to 25%