
Hoshizaki RTE-120SDA-GN Professional 2 Door Gastronorm Underbench Refrigerator
SKU: HOS-RTE-120SDA-GN
Hoshizaki RTE-120SDA-GN Professional 2 Door Gastronorm Underbench Refrigerator
| Exterior | Stainless Steel, |
| Galvanized Steel (Rear /Bottom) | |
| Interior | Stainless Steel |
| Max Storage Capacity | 265L |
| Temperature Control | Microprocessor controlled Adjustable from |
| -6 to 12°C | |
| Condenser | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200mm (W) x 700mm (D) x 815mm (H) |
| Inside Dimensions | 830mm (W) x 527mm (D) x 588mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight (kg) | 83/93 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220 – 240V 50Hz/10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 1.4A |
| Refrigerant | R134a |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$3,110.00ex GST$4,703.00
Hoshizaki RTE-120SDA-GN Professional 2 Door Gastronorm Underbench Refrigerator
PACKED TO PERFORM IN ANY BUSY KITCHEN
The RTE-120SDA-GN is designed for busy kitchens who demand quick easy access to chilled and fresh foodstuff.Materials Exterior/Interior: Stainless/Stainless
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- Programmable Digital controller and display.
- 4 x 1/1 Gastronorm adjustable shelves with rails
- Compact slide out refrigeration unit for quick maintenance.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x 115mm lockable castors (not legs).
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately)
Related Products

AG Equipment GNX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 700mm Depth
$1,999.09ex GST$1,999.09
Members save up to 25%
AG Equipment PAX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 800mm Depth
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment SLX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 600mm Depth
$1,817.27ex GST$1,817.27
Members save up to 25%
Airex AXR.UCGN.2 2 Door Undercounter Refrigerator with Solid Doors
$2,657.00ex GST$3,300.00
Members save up to 25%
Anvil UBS1800-H - 2 1/2 Stainless Steel Door Under Bar Fridge 1800mm
$3,140.00ex GST$3,900.00
Members save up to 25%
Anvil UBS6180(H) - Stainless Steel Slimline Under Bar 2 1/2 Doors
$3,220.00ex GST$4,000.00
Members save up to 25%
Atosa EPF3422 - Underbench Two Door Cooling Fridge Table 1360 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9020 - Undercounter Fridge 1200 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9030 - Undercounter Fridge 1500 mm
$2,326.80ex GST$3,324.00
Members save up to 25%
Bromic UBC1360SD-NR - Under Bench Fridge - 282L - 2 Doors - Stainless Steel
$2,594.00ex GST$3,760.00
Members save up to 25%
CyberChill MCR211 - 2 Door Counter Chiller GN 1/1
Call for Price

CyberChill MCR211-RDD - 2 Door Counter Chiller GN 1/1 Remote
Call for Price
