
Hoshizaki RT-126MA-A Commercial Series 2 Door Underbench Refrigerator
SKU: HOS-RT-126MA-A
Hoshizaki RT-126MA-A Commercial Series 2 Door Underbench Refrigerator
| Interior | Stainless steel, ABS Plastic (Doors) |
| Exterior | Stainless steel, Galvanized Steel (Rear/Bottom), |
| ABS plastic (Front Panel) | |
| Max Storage Capacity | 231L |
| Temperature Control | Microprocessor controlled adjustable from -6 to 12°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200mm (W) x 600mm (D) x 815mm(H) |
| Inside Dimensions | 840mm (W) x 436mm (D) x 599mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 71 / 76 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240 50Hz/10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 2.0A |
| Refrigerant | R134A / 240g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-38°C |
$2,667.00ex GST$4,033.00
Hoshizaki RT-126MA-A Commercial Series 2 Door Underbench Refrigerator
In line with our focus on engineering refrigeration systems suitable for each market segment, the commercial series is designed for those who seek the basics. Simple in outlook yet uncompromising on cooling technologies; any commercial refrigerator or freezer will provide an all-round efficiency.
Features:
- Complete with stainless steel top.
- Standard with 4 shelves / 2 doors.
- Programmable electronic controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable (115 mm) castors (not legs).
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
Related Products

AG Equipment GNX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 700mm Depth
$1,999.09ex GST$1,999.09
Members save up to 25%
AG Equipment PAX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 800mm Depth
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment SLX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 600mm Depth
$1,817.27ex GST$1,817.27
Members save up to 25%
Airex AXR.UCGN.2 2 Door Undercounter Refrigerator with Solid Doors
$2,657.00ex GST$3,300.00
Members save up to 25%
Anvil UBS1800-H - 2 1/2 Stainless Steel Door Under Bar Fridge 1800mm
$3,140.00ex GST$3,900.00
Members save up to 25%
Anvil UBS6180(H) - Stainless Steel Slimline Under Bar 2 1/2 Doors
$3,220.00ex GST$4,000.00
Members save up to 25%
Atosa EPF3422 - Underbench Two Door Cooling Fridge Table 1360 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9020 - Undercounter Fridge 1200 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9030 - Undercounter Fridge 1500 mm
$2,326.80ex GST$3,324.00
Members save up to 25%
Bromic UBC1360SD-NR - Under Bench Fridge - 282L - 2 Doors - Stainless Steel
$2,594.00ex GST$3,760.00
Members save up to 25%
CyberChill MCR211 - 2 Door Counter Chiller GN 1/1
Call for Price

CyberChill MCR211-RDD - 2 Door Counter Chiller GN 1/1 Remote
Call for Price
