
Hoshizaki RTE-120SDA-GN-ML 700mm Deep 2 Door Pillarless Underbench Refrigerator
SKU: HOS-RTE-120SDA-GN-ML
Hoshizaki RTE-120SDA-GN-ML 700mm Deep 2 Door Pillarless Underbench Refrigerator
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel (Rear /Bottom) |
| Interior | Stainless Steel, ABS Plastic |
| Max Storage Capacity | 265L |
| Temperature Control | Microprocessor controlled Adjustable from -6 to 12°C |
| Condenser | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200mm (W) x 700mm (D) x 815mm (H) |
| Inside Dimensions | 830mm (W) x 527mm (D) x 588mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight (kg) | 83 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220 – 240V 50Hz/ 10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 1.4A |
| Refrigerant Operating | R134a |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$3,468.00ex GST$5,245.00
Hoshizaki RTE-120SDA-GN-ML 700mm Deep 2 Door Pillarless Underbench Refrigerator
EXPERIENCE THE WIDER VIEW
Designed with a simple outlook but come with features focusing on dependability with easy operation and maintenance for the busy commercial kitchen environment.
- Slimmest compressor in its class, saving up to 20% of space
- Stainless Steel finishing allows the worktop to be used as a food preparation area
- Easy access or removal of compressor for efficient maintenance
Features:
- With no centre pillar you can use trays and containers of varying sizes.
- This Pillar Less range is perfect for kitchens looking to maximise their food storage.
- Complete with a stainless steel top.
- Standard with 4 shelves / 2 doors.
- Programmable electronic controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable (115 mm) castors (not legs).
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
Related Products

AG Equipment GNX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 700mm Depth
$1,999.09ex GST$1,999.09
Members save up to 25%
AG Equipment PAX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 800mm Depth
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment SLX2100TN - Two Door Worktop / Under Bench Fridge 600mm Depth
$1,817.27ex GST$1,817.27
Members save up to 25%
Airex AXR.UCGN.2 2 Door Undercounter Refrigerator with Solid Doors
$2,657.00ex GST$3,300.00
Members save up to 25%
Anvil UBS1800-H - 2 1/2 Stainless Steel Door Under Bar Fridge 1800mm
$3,140.00ex GST$3,900.00
Members save up to 25%
Anvil UBS6180(H) - Stainless Steel Slimline Under Bar 2 1/2 Doors
$3,220.00ex GST$4,000.00
Members save up to 25%
Atosa EPF3422 - Underbench Two Door Cooling Fridge Table 1360 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9020 - Undercounter Fridge 1200 mm
$2,165.80ex GST$3,094.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9030 - Undercounter Fridge 1500 mm
$2,326.80ex GST$3,324.00
Members save up to 25%
Bromic UBC1360SD-NR - Under Bench Fridge - 282L - 2 Doors - Stainless Steel
$2,594.00ex GST$3,760.00
Members save up to 25%
CyberChill MCR211 - 2 Door Counter Chiller GN 1/1
Call for Price

CyberChill MCR211-RDD - 2 Door Counter Chiller GN 1/1 Remote
Call for Price
