
Hoshizaki IM-65NE-LM Cube Ice Maker 37kg/day
SKU: HOS-IM-65NE-LM
Hoshizaki IM-65NE-LM Large Cube Ice Maker 33kg/day
| Production Capacity per 24hours | Approx. 40kg @10°C Air temp; 10°C Water |
| Approx. 33kg @ 21°C Air temp; 15°C Water | |
| Approx .25kg @ 32°C Air temp; 21°C Water | |
| Max Storage Capacity | Approx. 26kg |
| Freeze Cycle Time | Approx. 62 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 1.44kg/12pcs |
| Dimensions | 633mm (W) x 506mm (D) x 950mm (H) |
| (Units include adjustable legs 90-125mm) | |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 53 / 61 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 10 AMP Plug |
| Amperage | Running: 2.5A Rated: 2.5A Starting: 15A |
| Refrigerant Charge | R134a / 230g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 1-40°C |
| Water Supply Temp.: 5-35°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$5,684.00ex GST$8,596.00
Hoshizaki IM-65NE-LM Large Cube Ice Maker 33kg/day
This ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavor of the drink. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production.
Features:
- New intelligent control circuit dedicated to saving power and water consumption.
- Inbuilt safety features – freeze cycle back up timer, defrost back up, low voltage and high amp protector.
- New 7 segment operational display panel for ease of use.
- Unique closed cell water circuit for ultimate contamination protection.
- Durable stainless steel exterior.
- Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts.
- Exceptionally hard crystal clear cubes that melt slowly.
- Auto rinse and flush cycle.
- 3 year parts and labour warranty on entire unit, 5 year (parts only) on compressor and air cooled condenser coil.
Related Products

Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 85kg/day
$6,628.00ex GST$10,024.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DCM-60KE-P Ice & Water Dispenser 38kg/day
$6,156.00ex GST$9,311.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE Flake Ice Maker 110kg/day
$5,525.00ex GST$8,356.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-21 Cube Ice Maker 62kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-28 Cube Ice Maker 73kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-21 Cube Ice Maker 82kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-28 Cube Ice Maker 88kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-21 Cube Ice Maker165kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-28 Cube Ice Maker160kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-30CNE-25 Cube Ice Maker 15kg/day
$2,642.00ex GST$3,996.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-45CNE-25 Cube Ice Maker 27kg/day
$3,460.00ex GST$5,233.00
Members save up to 25%