
Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 85kg/day
SKU: HOS-DCM-120KE-P
Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 105kg
| Production Capacity | Approx. 125kg @10°C Air temp; 10°C Water |
| per 24hours | Approx. 105kg @ 21°C Air temp; 15°C water |
| Approx. 85kg @ 32°C Air temp; 21°C water | |
| Max Storage Capacity | Approx. 4kg |
| Dimensions | 350mm (W) x 585mm (D) x 815mm (H) |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 57 / 66 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220 – 240 / 50Hz / 10 AMP Plug |
| Amperage | Rated:2.8 / 2.7 A Starting: 12.6 A |
| Refrigerant Charge | R134a |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-40°C |
| Water Supply Temp.: 5-35°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa | |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
| Water Supply Temp.: 5-35°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$6,628.00ex GST$10,024.00
Hoshizaki DCM-120KE-P Ice & Water Dispenser 105kg
The ice/water dispensing system can be used for multiple environments including hospitality, catering, leisure and healthcare. They are compact with reduced space requirements. The portion control can be easily set, making it easy to regulate the consumption of ice among end-users, therefore ideal for a self-serving environment.
Features
- Premium Cubelet ice
- Smooth ice dispense
- No ice bridging
- Robust and reliable
- Sanitary self-service application
- Easy operation – Push button; dispense ice directly in to container greatly reducing risk of contamination
- Dispenses ice only. water only or ice and water
- Adjustable portion controlled dispensing
- Due to Auger system water consumption is equal to ice production.
- 2 year parts & labour on entire unit, 5 year (parts only) on compressor & air cooled condenser coil
Related Products

Hoshizaki DCM-60KE-P Ice & Water Dispenser 38kg/day
$6,156.00ex GST$9,311.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE Flake Ice Maker 110kg/day
$5,525.00ex GST$8,356.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-21 Cube Ice Maker 62kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-100CNE-28 Cube Ice Maker 73kg/day
$5,455.00ex GST$8,250.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-21 Cube Ice Maker 82kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-130NE-28 Cube Ice Maker 88kg/day
$5,971.00ex GST$9,030.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-21 Cube Ice Maker165kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-240NE-28 Cube Ice Maker160kg/day
$8,249.00ex GST$12,476.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-30CNE-25 Cube Ice Maker 15kg/day
$2,642.00ex GST$3,996.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-45CNE-25 Cube Ice Maker 27kg/day
$3,460.00ex GST$5,233.00
Members save up to 25%
Hoshizaki IM-65NE-25 Cube Ice Maker 37kg/day
$3,870.00ex GST$5,853.00
Members save up to 25%