
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
SKU: HOS-FM-150KE-N
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day - Self Contained
| Production Capacity per 24hours | Approx. 140kg @10°C Air temp; 10°C Water |
| Approx. 120kg @ 21°C Air temp; 15°C Water | |
| Approx. 100kg @ 32°C Air temp; 21°C Water | |
| Max Storage Capacity | Approx. 32kg |
| Dimensions | 640mm (W) x 600mm (D) x 800mm (H) |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 71 / 82 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 10 AMP Plug |
| Amperage | Running: 5.1A Starting: 20A |
| Refrigerant Charge | R134a / 200g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-40°C |
| Water Supply Temp.: 5-35°C | |
| Water Supply Pressure: 0.05-0.8MPa | |
| Voltage Range: Rated Voltage ±10% |
$5,851.00ex GST$8,849.00
Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day - Self Contained
PURE & COOL
This self-contained ice maker produces nugget ice, which is often used for produce display of fish, fresh food and bottled beverages. In the medical field, flake ice is also used for organ transportation. Utilizing the most efficient ice making process due to the unique auger system, the water consumption is equal to the ice production.
Features:
- “Freeze Burn” is no longer an issue when displaying fresh fish or produce.
- Carbon auger bearings have a longer life expectancy than roller bearing, reducing maintenance costs.
- One piece bin moulding – rounded corners for hygiene and ease of cleaning.
- Automatic flush function, helps keep the ice making system clean.
- Integrated door handle for ease use and hygiene.
- Controller board with Operational Status display assists in troubleshooting.
- Due to the auger system, water consumption is equal to ice production.
- 2 year parts & labour on entire unit, 5 year (parts only) on compressor & air cooled condenser coil.
The Unique Ice Production System

Related Products

Hoshizaki DB-130H-Hotel Ice & Water Dispenser 59kg/day
Call for Price

Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day
$8,578.00ex GST$12,974.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DB-200H-Worksite H20 Ice & Water Dispenser 91kg/day
$10,262.00ex GST$15,520.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 740kg/day
$14,228.00ex GST$21,519.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 890kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 590kg/day
$15,290.00ex GST$23,124.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 730kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 325kg/day
$7,872.00ex GST$11,906.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 425kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 290kg/day
$8,549.00ex GST$12,929.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 360kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-750AKE Flake Ice Maker 530kg/day
$13,475.00ex GST$20,379.00
Members save up to 25%