
Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day
SKU: HOS-DB-200H-Hotel
Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day- Modular
| Max Storage Capacity | Approx. 90kg |
| Dimensions | 762mm (W) x 762mm (D) x 1346mm (H) |
| Dispensing gear motor | 60W |
| Weight Net/Gross (kg) | 57 |
| Production | Select Modular Head unit KMD-201AA, KMD-270AA |
| or KM-660MAJ-E & Top Kit (Sold Separate) | |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 240V/50Hz/ 10 AMP Plug |
| Amperage | Rated:1.4A |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 7-38°C |
$8,578.00ex GST$12,974.00
Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day- Modular
The Hoshizaki DB-200H Hotel Crescent dispenser has a storage capacity of 90kg and dispenses at 5kg per minute. This sanitary icemaker/dispenser features a user-friendly dispensing mechanism that allows clean, individual, crescent ice cubes to be dispensed with a simple push of a button
Features
- Produce more quality ice.
- Crystal clear, hard individual uniquely shaped Crescent cubes that last longer in drinks.
- Use less energy.
- Cycle 1/2 as many times as competition.
- Cubes do not clump together in storage bins.
- Unique stainless-steel evaporator design which is unaffected by caustic water, harsh cleaning agents and does not crack or peel like nickel plated evaporators.
- Push-button single auger agitator dispenses ice at 5 kgs. per minute.
- Long-life stainless-steel construction
- Inbuilt, removable, easily cleaned, reusable.
Related Products

Hoshizaki DB-130H-Hotel Ice & Water Dispenser 59kg/day
Call for Price

Hoshizaki DB-200H-Worksite H20 Ice & Water Dispenser 91kg/day
$10,262.00ex GST$15,520.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 740kg/day
$14,228.00ex GST$21,519.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 890kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 590kg/day
$15,290.00ex GST$23,124.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 730kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 325kg/day
$7,872.00ex GST$11,906.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 425kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 290kg/day
$8,549.00ex GST$12,929.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 360kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-750AKE Flake Ice Maker 530kg/day
$13,475.00ex GST$20,379.00
Members save up to 25%