
Hoshizaki IM-240ANE-28 Cube Ice Maker 205kg/day - BUNDLE
SKU: HOS-IM-240ANE-28-BUNDLE
Hoshizaki IM-240ANE-28 Cube Ice Maker 205kg/day
| Production Capacity per 24hours | Approx. 220kg @10°C Air temp; 10°C Water |
| Approx. 205kg @21°C Air temp; 15°C Water | |
| Approx. 160kg @32°C Air temp; 21°C Water | |
| Max Storage Capacity | Select Bin & Kit |
| Freeze Cycle Time | Approx. 20 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 3.2kg/140pcs |
| Dimensions | 560mm (W) x 700mm (D) x 880mm (H) |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 80 / 95 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 10 AMP Plug |
| Amperage | Running: 6.6A Rated: 6.6A Starting: 35A |
| Refrigerant | R404A / 480g |
| Refrigerant Charge | Ambient Temp.: 1-40°C |
| Operating Conditions | Water Supply Temp.: 5-35°C |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
| Double Production Capacity | Achieved by stacking 2 units side by side. For pricing please contact your Hoshizaki Sales Rep. |
Call for Price
Hoshizaki IM-240ANE-28 Cube Ice Maker 205kg/day
This stack-able modular ice maker is part of a unique range of cubers; designed with hygiene as a priority. Each ice cycle is made with fresh water, ensuring only the highest quality of ice. The cubes are easily recognized by its precise shape, clarity and slow dilution. This is particularly important for ice that is used in premium beverages like cocktails, as it protects the integrity and flavor of the drink. This model is configured with our storage bins, and can be stacked to multiply the ice production
Features:
- New intelligent control circuit dedicated to saving power and water consumption.
- Micro computer controller controls ice making process to work at peak performance in any conditions.
- Inbuilt safety features – freeze cycle back up timer, defrost back up, low voltage and high amp protector.
- New 7 segment operational display panel for ease of use.
- Unique closed cell water circuit for ultimate contamination protection.
- Durable stainless steel exterior.
- Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts.
- Exceptionally hard crystal clear cubes that melt slowly.
- Auto rinse and flush cycle.
- 3 year parts and labour warranty on entire unit, 5 year (parts only) on compressor and air cooled condenser coil.
Related Products

Hoshizaki DB-130H-Hotel Ice & Water Dispenser 59kg/day
Call for Price

Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day
$8,578.00ex GST$12,974.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DB-200H-Worksite H20 Ice & Water Dispenser 91kg/day
$10,262.00ex GST$15,520.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 740kg/day
$14,228.00ex GST$21,519.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 890kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 590kg/day
$15,290.00ex GST$23,124.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 730kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 325kg/day
$7,872.00ex GST$11,906.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 425kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 290kg/day
$8,549.00ex GST$12,929.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 360kg/day - BUNDLE
Call for Price
