
Hoshizaki HF-77-GN - 628L Gastronorm Freezer 1 Door
SKU: HOS-HF-77-GN
Hoshizaki HF-77-GN - 628L Gastronorm Freezer 1 Door
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 628L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: -18°C to -22°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 700W x 881D x 2024H (include castors) mm |
| Inside Dimensions | 596W x 700D x 1505H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 117 / 140 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz / 10A |
| Refrigerant | R290 / 74g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 10-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$3,898.00ex GST$5,895.00
Hoshizaki HF-77-GN - 628L Gastronorm Freezer 1 Door
Discover our NEW Upright Series: where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x 2/1 GN adjustable shelves with S/S runners per door
- Lockable Full-Length Door
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors.
- Optional Adjustable legs 150 -180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 610mm x 540mm & Runner (Sold separately)
Related Products

AG Equipment F400V - 400L Upright Single Door Light-Duty Ventilated Freezer
$1,227.27ex GST$1,362.73
Members save up to 25%
AG Equipment F600V - 600L Upright Single Door Light-Duty Ventilated Freezer
$1,390.91ex GST$1,544.55
Members save up to 25%
AG Equipment GNX400BT - 429L Upright Single Stainless Steel Door Freezer
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment GNX650BT - 650L Upright Stainless Steel Door Freezer
$2,453.64ex GST$2,453.64
Members save up to 25%
Airex AXF.URGN.1 1 Door Upright Freezer with Solid Door
$3,301.00ex GST$4,100.00
Members save up to 25%
Atosa JBF40FSGR - Slimline Upright Single Door Freezer
$2,270.10ex GST$3,290.00
Members save up to 25%
Atosa MBF8001 - Top Mounted 1 Door Freezer 730 mm
$2,890.30ex GST$4,129.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9206 - Single Door Top Mounted Fridge
$2,085.30ex GST$2,979.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9207 - Single Door Top Mounted Freezer
$2,407.30ex GST$3,439.00
Members save up to 25%
Bromic UF0374SDS-NR - Upright Freezer - 300L - 1 Door - Solid
$2,167.00ex GST$3,140.00
Members save up to 25%
Bromic UF0650SDF-NR-1 - Upright Freezer - 650L - 1 Door - Stainless Steel
$3,250.00ex GST$4,710.00
Members save up to 25%
Coldline A70-1BG ICE CREAM - 700LT - Single Door Ice Freezer Cabinet
$5,490.10ex GST$6,820.00
Members save up to 25%