
Hoshizaki HF-128MA-A Commercial Series 2 Door Upright Freezer
SKU: HOS-HF-128MA-A
Hoshizaki HF-128MA-A Commercial Series 2 Door Upright Freezer
| Interior | Stainless Steel, ABS Plastic (Doors) |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel (Top, Rear, Bottom) |
| Effective Capacity | 1047L |
| Temperature Control | Microprocessor adjustable from -23°C to -7°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200mm (W) x 800mm (D) x 2015mm(H) |
| Inside Dimensions | 1096mm (W) x 626mm (D) x 1484mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 149/ 180 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220 – 240V 50Hz/10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 4.99A Starting: 21A |
| Refrigerant | R404A / 390g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$4,668.00ex GST$7,060.00
Hoshizaki HF-128MA-A Commercial Series 2 Door Upright Freezer
The HF-128MA-A upright two-section freezer with half stainless doors is an attractive workhorse for any business. The dependable HP motor that powers the compressor in the top of this unit provides the cabinet with a continuous stream of cold air through its unique ‘ducted’ air distribution system, which ensures a steady constant temperature.
The durable Stainless & Galvanized steel exterior resists the random damage normal in a commercial kitchen or business. Plus, it is easy to clean.
Features:
- Split doors and Upright series.
- Stainless steel interior and exterior.
- Programmable electronic controller and display.
- Standard with 8 x shelves.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable (115 mm) castors (not legs).
Related Products

AG Equipment F400V - 400L Upright Single Door Light-Duty Ventilated Freezer
$1,227.27ex GST$1,362.73
Members save up to 25%
AG Equipment F600V - 600L Upright Single Door Light-Duty Ventilated Freezer
$1,390.91ex GST$1,544.55
Members save up to 25%
AG Equipment GNX400BT - 429L Upright Single Stainless Steel Door Freezer
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment GNX650BT - 650L Upright Stainless Steel Door Freezer
$2,453.64ex GST$2,453.64
Members save up to 25%
Airex AXF.URGN.1 1 Door Upright Freezer with Solid Door
$3,301.00ex GST$4,100.00
Members save up to 25%
Atosa JBF40FSGR - Slimline Upright Single Door Freezer
$2,270.10ex GST$3,290.00
Members save up to 25%
Atosa MBF8001 - Top Mounted 1 Door Freezer 730 mm
$2,890.30ex GST$4,129.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9206 - Single Door Top Mounted Fridge
$2,085.30ex GST$2,979.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9207 - Single Door Top Mounted Freezer
$2,407.30ex GST$3,439.00
Members save up to 25%
Bromic UF0374SDS-NR - Upright Freezer - 300L - 1 Door - Solid
$2,167.00ex GST$3,140.00
Members save up to 25%
Bromic UF0650SDF-NR-1 - Upright Freezer - 650L - 1 Door - Stainless Steel
$3,250.00ex GST$4,710.00
Members save up to 25%
Coldline A70-1BG ICE CREAM - 700LT - Single Door Ice Freezer Cabinet
$5,490.10ex GST$6,820.00
Members save up to 25%