
Hoshizaki RTE-170SDA-GN-ML 700mm Deep 3 Door Pillarless Underbench Refrigerator
SKU: HOS-RTE-170SDA-GN-ML
Hoshizaki RTE-170SDA-GN-ML 700mm Deep 3 Door Pillarless Underbench Refrigerator
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel (Rear /Bottom) |
| Interior | Stainless Steel, ABS Plastic |
| Max Storage Capacity | 412L |
| Temperature Control | Microprocessor controlled Adjustable from -6 to 12°C |
| Condenser | Fin & Tube type, Air Cooled |
| Outside Dimensions | 1660mm (W) x 700mm (D) x 815mm (H) |
| Inside Dimensions | 1290mm (W) x 527mm (D) x 588mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 103kg |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220 – 240V 50Hz/10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 1.4A Starting: 6.8A |
| Refrigerant Charge | R134a |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$4,197.00ex GST$6,348.00
Hoshizaki RTE-170SDA-GN-ML 700mm Deep 3 Door Pillarless Underbench Refrigerator
EXPERIENCE THE WIDER VIEW
Designed with a simple outlook but come with features focusing on dependability with easy operation and maintenance for the busy commercial kitchen environment.
Assured with Hoshizaki’s original technology and offers another solution for kitchens that uses large size pans and trays, it is available as refrigerator or freezers and feature-packed to perform in any busy kitchen.
Features:
- With no centre pillar you can use trays and containers of varying sizes.
- This Pillar Less range is perfect for kitchens looking to maximise their food storage.
- Complete with stainless steel top.
- Standard with 6 shelves / 3 doors.
- Programmable electronic controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable (115 mm) castors (not legs).
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
Related Products

AG Equipment GNX3100TN - Three Door Worktop / Under Bench Fridge 700mm Depth
$2,271.82ex GST$2,271.82
Members save up to 25%
AG Equipment PAX3100TN - Three Door Worktop / Under Bench Fridge 800mm Depth
$2,362.73ex GST$2,362.73
Members save up to 25%
AG Equipment SLX3100TN - Three Door Worktop / Under Bench Fridge 600mm Depth
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
Airex AXR.UCGN.3 3 Door Undercounter Refrigerator with Solid Doors
$3,019.00ex GST$3,750.00
Members save up to 25%
Anvil UBS2400(H) - Stainless Steel Under Bar 3 1/2 Door
$3,703.00ex GST$4,600.00
Members save up to 25%
Anvil UBS6240(H) - Stainless Steel Slimline Under Bar 3 1/2 Doors
$3,542.00ex GST$4,400.00
Members save up to 25%
Atosa EPF3432 - 3 Door Underbench Cooling Fridge Table
$2,487.80ex GST$3,554.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9040 - Undercounter Fridge 1800 mm
$2,407.30ex GST$3,439.00
Members save up to 25%
Bromic UBC1795SD-NR - Under Bench Fridge - 417L - 3 Doors - Stainless Steel
$3,108.00ex GST$4,505.00
Members save up to 25%
CyberChill MCR311 - 3 Door Counter Chiller GN 1/1
Call for Price

CyberChill MCR311-RDDD 670 Series - 3 Door Remote Counter Chiller
Call for Price

CyberChill MCR311-RDDD-AB - 3 Door Remote Counter Chiller w/ Air Blown Well
Call for Price
