
Hoshizaki HR-77-GN - 1 Door Gastronorm Fridge 628L
SKU: HOS-HR-77-GN
Hoshizaki HR-77-GN - 1 Door Gastronorm Fridge 628L
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 628L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: 1°C to 4°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 700W x 881D x 2024H (include castors) mm |
| Inside Dimensions | 596W x 700D x 1505H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 117/ 140 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz / 10Amp |
| Refrigerant | R290 / 105g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$3,664.00ex GST$5,541.00
Hoshizaki HR-77-GN - 1 Door Gastronorm Fridge 628L
Discover our NEW Upright Series with sleek split doors, where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x 2/1 GN adjustable shelves with S/S runners per door
- Lockable Full-Length Door
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors.
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 610mm x 540mm & Runner (Sold separately)
Related Products

AG Equipment GNX400TN - 429L Upright Single Door Stainless Steel Door Fridge
$1,726.36ex GST$1,726.36
Members save up to 25%
AG Equipment GNX600TN - 600L Upright Stainless Steel Door Fridge
Call for Price

AG Equipment GNX650TN - 650L Upright Stainless Steel Door Fridge
$2,090.00ex GST$2,090.00
Members save up to 25%
AG Equipment R400V - 400L Upright Single Door Ventilated Light-Duty Fridge
$1,145.45ex GST$1,271.82
Members save up to 25%
AG Equipment R600V - 600L Upright Single Door Ventilated Light-Duty Fridge
$1,309.09ex GST$1,453.64
Members save up to 25%
Anvil FBC2201 - Fridge Undercounter Stainless Steel Door 170L
$926.00ex GST$1,150.00
Members save up to 25%
Atosa JBF40RSGR - Slimline Upright Single Door Fridge
$1,856.10ex GST$2,690.00
Members save up to 25%
Atosa MBF8004 - Top Mounted 1 Door Fridge 730 mm
$2,568.30ex GST$3,669.00
Members save up to 25%
Atosa P380WA - Single Glass Door Mounted Fridge 380L
$1,199.80ex GST$1,714.00
Members save up to 25%
Atosa P600WB - Single Glass Door Mounted Fridge 700 mm
$1,763.30ex GST$2,519.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9206 - Single Door Top Mounted Fridge
$2,085.30ex GST$2,979.00
Members save up to 25%
Bromic UC0374SDW-NR - Upright Fridge - 372L - 1 Door - Solid
$1,760.00ex GST$2,550.00
Members save up to 25%