
Hoshizaki HR-77 - 1 Door Glass Door Fridge 628L
SKU: HOS-HR-77
Hoshizaki HR-77 - 1 Door Glass Door Fridge 628L
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 628L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: 1°C to 4°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 700W x 881D x 2024H mm |
| Inside Dimensions | 596W x 700D x 1505H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 119/ 142 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz / 10Amp |
| Refrigerant | R290 / 74g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$2,948.00ex GST$4,458.00
Hoshizaki HR-77 - 1 Door Glass Door Fridge 628L
Discover our NEW Upright Series with sleek glass doors, where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x adjustable shelves with clips per door
- Lockable Full-Length Door
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors.
- Optional adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 590mm x 570mm & Runner (Sold separately)
Related Products

AG Equipment B300G - 300L Upright Glass Door Display / Backbar Fridge - Black
$1,113.75ex GST$1,271.82
Members save up to 25%
AG Equipment CSB450 - 450L Supermarket Single Upright Display Fridge
$1,575.00ex GST$1,999.09
Members save up to 25%
AG Equipment CU1500TNG - 1500L Triple Door Upright Display Fridge - Glass Door
$2,783.75ex GST$3,180.91
Members save up to 25%
AG Equipment DF515WL - 515L Upright Glass Door Display/Drinks Fridge - White with Light Box
$1,362.73ex GST$1,362.73
Members save up to 25%
Airex AXR.MEUR.1D - 1 Door Upright Merchandiser
$2,294.00ex GST$2,850.00
Members save up to 25%
Airex AXR.MEUR.SL - Slimline Refrigerated Merchandiser Upright
$1,208.00ex GST$1,500.00
Members save up to 25%
Anvil FBCG2202 - Fridge Undercounter Glass 170L
$1,006.00ex GST$1,250.00
Members save up to 25%
Atosa MCF8604 - Top Mounted 1 Door Fridge Showcase 730 mm
$2,809.80ex GST$4,014.00
Members save up to 25%
Atosa YCF9401 - Top Mounted Single Door Glass Fridge
$2,246.30ex GST$3,209.00
Members save up to 25%
Bromic CT0080G4LW - Countertop Fridge - 78L - 1 Door - Flat Glass
Call for Price

Bromic CT0080G4W-NR - Countertop Fridge - 78L - 1 Door - Flat Glass
Call for Price

Bromic CT0100G4BC-NR - Countertop Fridge - 98L - 1 Door - Curved Glass
$959.00ex GST$1,390.00
Members save up to 25%