
Hoshizaki HR-147-4D - 2 Door Split Door Fridge 1365L
SKU: HOS-HR-147-4D
Hoshizaki HR-147-4D - 2 Door Split Door Fridge 1365L
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 1,365L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: 1°C to 4°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1400W x 881D x 2024H (include castors) mm |
| Inside Dimensions | 1296W x 700D x 1505H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 180/ 227 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz / 10Amp |
| Refrigerant | R290 / 105g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 10-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$4,947.00ex GST$7,482.00
Hoshizaki HR-147-4D - 2 Door Split Door Fridge 1365L
Discover our NEW Upright Series with sleek split doors, where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x adjustable shelves with clips per door. (Total 8 Shelves)
- Lockable Full-Length Door
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors.
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 580mm x 520mm & Runner (Sold separately)
Related Products

AG Equipment GNX1000TN - 1000L Upright Double Stainless Steel Door Fridge
$2,908.18ex GST$2,908.18
Members save up to 25%
AG Equipment GNX1400TN - 1300L Upright Double Stainless Steel Door Fridge
$3,090.00ex GST$3,090.00
Members save up to 25%
Atosa JBF80RSGR - Slimline Upright 2 Door Fridge
$2,793.00ex GST$3,990.00
Members save up to 25%
Atosa MBF8005 - Top Mounted 2 Door Refrigerator 1314 mm
$3,534.30ex GST$5,049.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9218 - Double Door Top Mounted Fridge
$3,051.30ex GST$4,359.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9239 - Dual Temperature Refrigerator
$4,500.30ex GST$6,429.00
Members save up to 25%
Bromic UC1300SD-NR-1 - Upright Fridge - 1300L - 2 Doors - Stainless Steel
$4,102.00ex GST$5,945.00
Members save up to 25%
FED-X XURC1200SFV - Two Full Door Upright Fridge
$3,368.00ex GST$4,490.00
Members save up to 25%
FED-X XURC1410S2V - Four Door Upright Fridge
$3,863.00ex GST$5,150.00
Members save up to 25%
FED-X XURC600S1V - 2 Door Upright Fridge
$2,393.00ex GST$3,190.00
Members save up to 25%
FED-X XURC650S1V - S/S Two Door Upright Fridge
$2,543.00ex GST$3,390.00
Members save up to 25%
Glacian GUC1140 - Stainless Steel Upright 2 Door Fridge
$3,703.00ex GST$4,600.00
Members save up to 25%