
Hoshizaki HR-127 - 2 Door Glass Door Fridge 1119L
SKU: HOS-HR-127
Hoshizaki HR-127 - 2 Door Glass Door Fridge 1119L
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 1,119L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: 1°C to 4°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200W x 881D x 2024H (include castors) mm |
| Inside Dimensions | 1076W x 690D x 1495H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 176/ 216 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz / 10Amp |
| Refrigerant | R290 / 74g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 10-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$3,583.00ex GST$5,419.00
Hoshizaki HR-127 - 2 Door Glass Door Fridge 1119L
Discover our NEW Upright Series with sleek glass doors, where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x adjustable shelves with clips per door. (Total 8 Shelves)
- Lockable Full-Length Door
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 580mm x 520mm & Runner (Sold separately)
Related Products

AG Equipment B500G - 477L Upright Double Glass Door Display / Backbar Fridge - Black
$1,591.25ex GST$1,817.27
Members save up to 25%
AG Equipment CSB1000 - 1000L Supermarket Double Upright Display Fridge
$2,148.75ex GST$2,726.36
Members save up to 25%
AG Equipment CU1000TNG - 1000L Double Door Upright Display Fridge - Glass Door
$1,908.75ex GST$2,180.91
Members save up to 25%
AG Equipment CU1000TNG-SD - 1000L Double Sliding Door Upright Display Fridge - Glass Door
$1,988.75ex GST$2,271.82
Members save up to 25%
AG Equipment CU800TNG - 800L Double Door Upright Display Fridge - Glass Door
$1,750.00ex GST$1,999.09
Members save up to 25%
Airex AXR.MEUR.2D - 2 Door Upright Merchandiser
$3,784.00ex GST$4,700.00
Members save up to 25%
Airex AXR.URGN.2G 2 Door Upright Refrigerator with Glass Door
$4,870.00ex GST$6,050.00
Members save up to 25%
All-Chill Coastal 2D - 2 Door Upright Glass Door Chiller
$5,756.00ex GST$7,150.00
Members save up to 25%
Atosa MCF8605 - Top Mounted 2 Door Fridge Showcase 1314 mm
$3,856.30ex GST$5,509.00
Members save up to 25%
Atosa P1000WB-A - Double Glass Door Mounted Fridge 1130 mm
$2,085.30ex GST$2,979.00
Members save up to 25%
Atosa YCF9402 - Top Mounted Double Door Glass Fridge
$2,970.80ex GST$4,244.00
Members save up to 25%
Austral by Hussmann BV1300 WVS - 2 Glass Door Chiller 1200mm
$3,782.00ex GST$5,060.00
Members save up to 25%