
Hoshizaki HF-127-4D - 1,119L Split Door Freezer 2 Door
SKU: HOS-HF-127-4D
Hoshizaki HF-127-4D - 1,119L Split Door Freezer 2 Door
| Interior | Stainless Steel |
| Exterior | Stainless Steel, Galvanized Steel Powder Coated Rear, Bottom |
| Max Storage Capacity | 1119L |
| Temperature Control | Electronic Adjustable Refrigerator: -18°C to -22°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1200W x 881D x 2024H (include castors) mm |
| Inside Dimensions | 1076W x 690D x 1495H mm |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 164/ 204 |
| AC Supply Voltage | 230V AC / 50Hz |
| Refrigerant | R290 / 105g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 10-43°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% | |
$4,625.00ex GST$6,995.00
Hoshizaki HF-127-4D - 1,119L Split Door Freezer 2 Door
Discover our NEW Upright Series with sleek split doors, where simplicity meets cutting-edge cooling technology. Designed for chefs, consultants, and architects, our units deliver unmatched efficiency without compromising on performance. Experience the perfect blend of functionality and style, tailored to meet the demands of your culinary and design endeavors.
Features:
- Stainless steel interior and exterior.
- 4 x adjustable shelves with clips per door. (Total 8 Shelves)
- Lockable split Doors
- Programmable Digital controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable castors.
- Optional Adjustable legs 150 -180mm (Sold separately).
- Additional Shelves 580mm x 520mm & clips (Sold separately)
Related Products

AG Equipment GNX1000BT - 1000L Upright Double Stainless Steel Door Freezer
$3,271.82ex GST$3,271.82
Members save up to 25%
AG Equipment GNX1400BT - 1300L Upright Double Stainless Steel Door Freezer
$3,544.55ex GST$3,544.55
Members save up to 25%
Airex AXF.URGN.2 2 Door Upright Freezer with Solid Doors
$4,669.00ex GST$5,800.00
Members save up to 25%
Atosa JBF80FSGR - Slimline Upright Double Door Freezer
$3,029.10ex GST$4,390.00
Members save up to 25%
Atosa MBF8002 - 2 Door Top Mounted Freezer 1314mm
$3,936.80ex GST$5,624.00
Members save up to 25%
Atosa YBF9219 - 2 Door Top Mounted Freezer
$3,453.80ex GST$4,934.00
Members save up to 25%
Bromic UF1300SDF-NR-1 - Upright Freezer - 1300L - 2 Doors - Stainless Steel
$4,568.00ex GST$6,620.00
Members save up to 25%
Exquisite GSF1410H Two Solid Doors Upright Storage Freezers
$5,628.00ex GST$6,700.00
Members save up to 25%
Exquisite GSF1412H Two Split Solid Doors Upright Storage Freezers
$4,080.00ex GST$6,800.00
Members save up to 25%
FED-X XURF1200SFV - Two Full Door Upright Freezer
$3,518.00ex GST$4,690.00
Members save up to 25%
FED-X XURF1410S2V -Four Door Upright Freezer
$4,493.00ex GST$5,990.00
Members save up to 25%
FED-X XURF650S1V - S/S Two Door Upright Freezer
$2,618.00ex GST$3,490.00
Members save up to 25%