
Hoshizaki FT-186-MNA Commercial Series 3 Door Underbench Freezer
SKU: HOS-FT-186-MNA
Hoshizaki FT-186-MNA Commercial Series 3 Door Underbench Freezer
| Interior | Stainless Steel, ABS Plastic (Doors) |
| Exterior | Stainless steel, Galvanized Steel (Rear/ Bottom), ABS plastic (Front Panel) |
| Max Storage Capacity | 401L |
| Temperature Control | Microprocessor controlled Adjustable from -23 to -7°C |
| Evaporator | Fin & Tube type |
| Outside Dimensions | 1800mm (W) x 600mm (D) x 815mm (H) |
| Inside Dimensions | 1440mm (W) x 436mm (D) x 599mm (H) |
| Refrigeration System | Forced Air Circulation |
| Weight Net/Gross (kg) | 99 / 136 |
| AC Supply Voltage | 1 Phase 220-240V 50Hz/10Amp Plug |
| Amperage | Rated: 2.7A |
| Refrigerant | R404A / 170g |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 5-38°C |
| Voltage Range: Rated Voltage ±6% |
$3,561.00ex GST$5,385.00
Hoshizaki FT-186-MNA Commercial Series 3 Door Underbench Freezer
In line with our focus on engineering refrigeration systems suitable for each market segment, the commercial series is designed for those who seek the basics. Simple in outlook yet uncompromising on cooling technologies; any commercial refrigerator or freezer will provide an all-round efficiency.
Features:
- Complete with stainless steel top.
- Standard with 4 shelves / 2 doors.
- Programmable electronic controller and display.
- 2 years parts and labour warranty.
- Comes standard with 4 x lockable (115 mm) castors (not legs).
- Optional Adjustable legs 150 – 180mm (Sold separately).
Related Products

AG Equipment GNX3100BT - Three Door Worktop / Under Bench Freezer 700mm Depth
$2,635.45ex GST$2,635.45
Members save up to 25%
Airex AXF.UCGN.3 3 Door Undercounter Freezer with Solid Doors
$3,220.00ex GST$4,000.00
Members save up to 25%
Atosa EPF3472 - 3 Door Underbench Freezer
$2,970.80ex GST$4,244.00
Members save up to 25%
Atosa YPF9045 - Undercounter Freezer 1800 mm
$2,809.80ex GST$4,014.00
Members save up to 25%
Coldline TA17/1BJ PASTRY 3 Doors Freezer Counter - Top with Splashback
$8,202.95ex GST$10,190.00
Members save up to 25%
Coldline TA17/1B MASTER 3 Doors Freezer Counter - Top with Splashback
$7,156.45ex GST$8,890.00
Members save up to 25%
Coldline TP17/1BJ PASTRY - 3 Doors Freezer Counter - With Top
$8,130.50ex GST$10,100.00
Members save up to 25%
Coldline TP17/1B MASTER - 3 Doors Freezer Counter - With Top
$7,084.00ex GST$8,800.00
Members save up to 25%
Coldline TS17/1BJ PASTRY - 3 Doors Freezer Counter - Without Top
$7,647.50ex GST$9,500.00
Members save up to 25%
Exquisite SSF400H Three Solid Doors Underbench Storage Freezers Slimline
$4,536.00ex GST$5,400.00
Members save up to 25%
Exquisite USF400H Three Solid Doors Underbench Storage Freezers
$4,620.00ex GST$5,500.00
Members save up to 25%
FED-X XUB6F18S3V - 3 Door Bench Freezer
$3,060.00ex GST$4,080.00
Members save up to 25%