
Hoshizaki KM-470AJ-S Crescent Ice Maker - Modular
SKU: HOS-KM-470AJ-S
Hoshizaki KM-470AJ-S Crescent Ice Maker 480kg/day
| Production Capacity per 24hours | Approx. 480kg @ 21°C Air temp; 15°C Water |
| Approx. 380kg @ 32°C Air temp; 21°C Water | |
| Recommended Storage Bins | B-501SA, B-801SA, B-1500SS |
| Freeze Cycle Time | Approx. 24 Min |
| Ice Production Per cycle | Approx. 9.7kg/ 960pcs |
| Dimensions | 762mm (W) x 695mm (D) x 825mm (H) |
| Cooling | Air |
| Weight Net/Gross (kg) | 122 / 142 |
| AC Supply Voltage | 1 PHASE 220-240V 50Hz/ 15Amp Plug |
| Amperage | Running: 11.20A |
| Refrigerant Charge | R404A |
| Operating Conditions | Ambient Temp.: 7-38°C |
| Water Supply Temp.: 7-32°C | |
| Water Supply Pressure: 0.07-0.8MPa (0.7-8bar) | |
| Voltage Range: 198-254V |
$11,629.00ex GST$17,587.00
Hoshizaki KM-470AJ-S Crescent Ice Maker 480kg/day
The Hoshizaki KM-470AJ-S ice machine produces up to 480kg of clear hard crescent ice a day and has a range of ice storage bins to suit your needs.
The KM series efficient CycleSaver® technology includes a double-sided evaporator, uniquely crafted in stainless steel, which produces ice on both sides, resulting in more ice in less amount of time.
Ideal for fast selling establishments such as nightclubs, sporting and entertainment events.
Features:
- Individually shaped crescent ice.
- Protected by HoshiGuard Antimicrobial Agent.
- CycleSaver® technology includes a double-sided evaporator, uniquely crafted in stainless steel, which
- produces ice on both sides, resulting in more ice in less amount of time.
- EverCheck™ Control Board with audible alarm and diagnostic features, designed to assist service technicians in diagnosing problems .
- Durable stainless steel exterior.
- Easily removable & cleanable air filters on front panel.
- Ice storage bin, top kit and water filter sold separately.
Related Products

Hoshizaki DB-130H-Hotel Ice & Water Dispenser 59kg/day
Call for Price

Hoshizaki DB-200H-Hotel Ice & Water Dispenser 90kg/day
$8,578.00ex GST$12,974.00
Members save up to 25%
Hoshizaki DB-200H-Worksite H20 Ice & Water Dispenser 91kg/day
$10,262.00ex GST$15,520.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 740kg/day
$14,228.00ex GST$21,519.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE Flake Ice Maker 890kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 590kg/day
$15,290.00ex GST$23,124.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-1000AKE-N Nugget Ice Maker 730kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-150KE-N Nugget Ice Maker 100kg/day
$5,851.00ex GST$8,849.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 325kg/day
$7,872.00ex GST$11,906.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE Flake Ice Maker 425kg/day - BUNDLE
Call for Price

Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 290kg/day
$8,549.00ex GST$12,929.00
Members save up to 25%
Hoshizaki FM-480AKE-N Nugget Ice Maker 360kg/day - BUNDLE
Call for Price
